Szkoła Jazzu

WITAMY!

Zapraszam wszystkich zainteresowanych graniem muzyki innej niż klasyczna. W naszej szkole klasy instrumentalne prowadzą wybitni polscy muzycy z doświadczeniem pedagogicznym, aktywnie koncertujący na scenach całego świata.

SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA
Cykl Młodzieżowy

SZCZEGÓŁY

SZKOŁA MUZYCZNA I STOPNIA
Kursy dla dorosłych

SZCZEGÓŁY

Zbigniew Czwojda

W 1976 r. studiował na Akademii Muzycznej (wówczas Wyższa Szkoła Muzyczna) we Wrocławiu w klasie trąbki Mariana Piwowarczyka, a po jej ukończeniu pozostał kilka lat na Uczelni jako asystent.

Choć Zbigniew Czwojda jest trębaczem wykształconym na muzyce klasycznej jego pasją i życiowym credo stał się jazz we wszystkich jego odmianach. Granie tej muzyki rozpoczął od formacji Freedom  (I nagroda na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1971 r.) i  Big-Band Wrocław.  Pierwsze combo jazzowe to Spisek Sześciu (I nagroda na festiwalu Jazz Nad Odrą w 1974 r.). W latach 1974-1977 współpracuje ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia w Warszawie pod kierownictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, w którym grali najwybitniejsi polscy jazzmani. Ukoronowaniem tej współpracy był wyjazd zespołu na miesięczną trasę koncertową po Skandynawii, występy w najlepszych klubach i festiwalach jazzowych m.in. wspólny koncert z Count Basie Big Band w Szwecji.

Rok 1976 to założenie grupy Crash. Z grupą tą na Festiwalu Jazzowym w San Sebastian (Hiszpania) zajmuje I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym. Efektem tego są późniejsze wyjazdy do Hiszpanii i wspólne koncerty m.in. z Sonny Rollinsem. Grupa Crash za czasów liderowania Zbigniewa Czwojdy uznana została przez redaktora naczelnego pisma Melody Maker najlepszą jazz-rockową grupą  w Europie.

W roku 1979  wyjeżdża do USA, a po powrocie w 1980 r. przyjmuje propozycję współpracy z zespołem Sami Swoi,  którego liderem zostaje w 1981 r. Pod jego kierownictwem Sami Swoi występują na najważniejszych festiwalach jazzowych Europy m.in. Pori Jazz (Finlandia) oraz North Sea Jazz Festival w Hadze (Holandia). Lata 1981-1990 to występy głównie na terenie Europy Zachodniej, a w Polsce trasy koncertowe z Andrzejem Rosiewiczem, Heleną Vondraczkową i in.

W roku 1986 Zbigniew  Czwojda nawiązuje współpracę z amerykańskim czarnym wokalistą Wayne Bartlett’em i występuje z nim w programie 2 TV polskiej, a później odbywa trasy koncertowe po kraju wzbudzając wszędzie wielkie zainteresowanie i entuzjazm publiczności.

W 1990 r. całkowicie zmienia skład zespołu i zmienia nazwę na  The New Sami Swoi, pod którą zespół występował do 2001 roku. Od 2002 roku zespół prowadzony przez Zbigniew Czwojdę nosi nazwę Czwojda Band (www.myspace.com/czwojdaband)  i coraz częściej grają w nim jego dzieci Magda (gitara) i Michał (perkusja).

Zbyszek współpracuje z czołówką wokalistów polskich m.in. z Markiem Bałatą, Ewą Bem, Ewą Urygą, Krzysztofem Kiljańskim i Grażyną Łobaszewską.

W roku 1998 Zbigniew Czwojda otworzył we Wrocławiu Wrocławską Szkołę Jazzu I Muzyki Rozrywkowej, której jest dyrektorem i wykładowcą. 

W latach 2000 - 2006  piastował  funkcję Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego we Wrocławiu.

W roku 2005 odznaczony  przez Ministra Kultury brązowym medalem "Zasłużony dla kultury Gloria Artis".

 

NASZ PROFIL NA FACEBOOKU

WYKŁADOWCY

wykładowcy
Artur Lesicki
Artur Lesicki

gitarzysta, kompozytor, od ponad dziesięciu lat związany jest z ...

Maciej Garbowski - obecnie na urlopie
Maciej Garbowski - obecnie na urlopie

Absolwent Instytutu Jazzu (2004r.) oraz Wydziału Instrumentalnego (2005r.) Akademii Muzycznej w ...

Zbigniew Czwojda
Zbigniew Czwojda

Urodził się 1.11.1949 r. w Górze Śląskiej gdzie stawiał pierwsze kroki muzyczne uczą...

GALERIA

wykładowcy